Spoštovani učenci in učenke!

Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je 21. januarja 2022, na svoji spletni strani objavil javni razpis za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2022/2023.

Štipendije so namenjene spodbujanju mladih za vpis v izobraževalne programe za poklice, za katere na trgu dela ni dovolj kadra glede na potrebe delodajalcev.

Vlogo bodo bodoči dijaki lahko oddali od 13. 6. 2022 do vključno 23. 9. 2022. Dodeljenih bo do 1000 štipendij, mesečna višina štipendije znaša 102,40 evrov. Štipendijo za deficitarne poklice lahko dijaki prejemajo hkrati z državno štipendijo, Zoisovo štipendijo, ne morejo pa hkrati prejemati kadrovske štipendije..

Štipendijo za deficitarne poklice bodo v šolskem letu 2022/2023 lahko pridobili dijaki, ki bodo prvič obiskovali 1. letnik in se bodo izobraževali za naslednje poklice ter pridobili višjo izobrazbo od že pridobljene:

1.kamnosek13.zidar/zidarka
2.mehatronik operater14.tesar/tesarka
3.inštalater/inštalaterka strojnih inštalacij15.klepar-krovec/kleparka-krovka
4.oblikovalec kovin orodjar/orodjarka16.izvajalec/izvajalka suhomontažne gradnje
5.elektrikar/elektrikarka17.slikopleskar-črkoslikar/slikopleskarka-črkoslikarka
6.avtokaroserist/avtokaroseristka18.pečar-polagalec keramičnih oblog/pečarka-polagalka keramičnih oblog
7.pek/pekarka19.gozdar/gozdarka
8.slaščičar/slaščičarka20.dimnikar/dimnikarka
9.mesar/mesarka21.steklar/steklarka
10.tapetnik/tapetničarka22.tehnik/tehnica steklarstva
11.mizar/mizarka23.gastronom hotelir/gastronomka hotelirka
12.izdelovalec/izdelovalka kovinskih konstrukcij
  • prejemanje štipendije za deficitarne poklice ne vpliva na višino otroškega dodatka;
  • ravno tako ne vpliva na višino plačila dohodnine;
  • dijak lahko istočasno prejema državno štipendijo/Zoisovo štipendijo in štipendijo za deficitarne poklice;
  • v primeru, da dijak ponavlja isti letnik oz. ne izpolnjuje pogojev za napredovanje v višji letnik, lahko štipendijsko razmerje miruje, vendar ne več kot eno leto.

Več informacij o razpisu in štipendijah za deficitarne poklice najdete na povezavi

Informacijo pripravila mag. Nika Cerar, univ. dipl. psih.