Spoštovani,

V času aktualnih ukrepov proti širjenju novega virusa, so naši otroci in mladostniki zaradi šolanja na daljavo vsakodnevno izpostavljeni uporabi sodobnih naprav (telefon, računalnik, tablice…), s čemer pa se posledično veča tudi možnost uporabe interneta. Ob tem pomembno vlogo prevzemamo odrasli, starši, strokovni delavci, da naše otroke in mladostnike ob vstopu na internet ozaveščamo o pravilni in varni rabi interneta ter seznanjamo s pastmi in možnostmi zlorab.

Tudi na Centru za socialno delo Osrednja Slovenija Vzhod se zavedamo, da lahko pri uporabi interneta naši otroci in mladostniki naletijo na marsikatero past, zato z vami delimo dve povezavi,  s katerima želimo informirati širšo javnost  o lažjem prepoznavanju spletnega nasilja in zlorab.

V primeru zaznave spletne zlorabe, spletnega nasilja ali spolnega nasilja, se poda prijava le –tega na policijo.

Žrtvi (družini) se v okviru nalog Centra za socialno delo Osrednja Slovenija Vzhod (na enotah: Domžale, Kamnik in Litija), nudi strokovna pomoč v okviru socialnovarstvenih storitev in javnih pooblastil.

KONTAKTI ZA POMOČ ŽRTVAM

113 – POLICIJA

01 724 63 70 – Center za socialno delo OSV, enota Domžale (gpcsd.domza@gov.si)

01 830 32 80  – Center za socialno delo OSV, enota Kamnik (gpcsd.kamni@gov.si)

01 890 03 80 – Center za socialno delo OSV, enota Litija (gpcsd.litij@gov.si)

080 11 55 – SOS telefon za žrtve nasilja (24 ur na dan). Področje dela: svetovanje za žrtve nasilja v medosebnih odnosih (nasilje v družini, spolno nasilje, spolne zlorabe), spletno svetovanje, svetovanje po e-pošti

01 583 75 00 – Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Ljubljana. Področje dela: duševno zdravje otrok in mladostnikov.

040 508 785 – Študijsko raziskovalni center za družino (ŠRCD). Področje dela: družinska psihoterapija in svetovanje):

• Izpostava Radomlje: 040 820 899

Nacionalno delovanje:

• Točka osveščanja o varni rabi interneta Safe.si
  • Točka za prijavo spletnih zlorab otrok in sovražnega govora na internetu Spletno oko
  • Društvo Ključ – center za boj proti trgovini z ljudmi
  • Društvo za nenasilno komunikacijo – DNK