Skoči na glavno vsebino

EVROPA V MORAVČAH – EUROPEAN PUPILS IN MORAVČE

Sošolci in učitelji iz tujih držav so vznemirili, poučili in razgibali šolski vsakdan.

Šole sodeluje v evropskem projektu Comenius že drugo leto. To leto sodeluje z državami Španija, Portugalska, Turčija, Italija, Velika Britanija,Poljska. Tema letošnjega srečanja je Nekoč in danes.

V tednu od 11. do 13. oktobra je naša šola gostila 24 učencev in 24 učiteljev. Učenci so bili nastanjeni pri naših učencih, z njimi obiskovali pouk in mnoge druge dejavnosti, ki so potekale v šoli in okolici. Prosili smo jih, da nam polepšajo vtise s svojimi izjavami o Sloveniji, Moravčah in šoli. In nekateri so bi res pridni. Drugi pa mogoče povabilo še sprejmejo in nas razveselijo v prihodnji številki.

 

Between 11 October and 13 October 2011 pupils from Italy, Portugal, Turkey and Poland made our school days interesting and exciting.
They stayed with the host  families, visited regular lessens in their hosts’ classes, joined some oter activities in and outsite the school, got to know our way of life and a little bit of our country.
We asked them if they could share their impressions of Moravče school, our country, Slovene people and their time in Slovenia.

 

Anja Ravnikar

Slovenia is a cold country, but very beautiful with a lot of green colour. I love the mountains, full of white snow. I love snow. I love the monuments, the castles and Slovene food. I think that Anja is cool, funny and she is a good friend.

Slovenija je mrzla država, vendar pa je zelo lepa in zelena. Všeč so mi zasnežene gore. Obožujem sneg. Všeč so mi tudi spomeniki, gradovi in slovenska hrana.
Mislim, da je Anja cool! Je hecna punca in dobra prijateljica.

Iris Gomes (Portugalska) and Anja Ravnikar

 

alt

I think that Slovenia is very beautiful. I like Slovenian large fields. At School in Moravce was very nice. I really liked it. Ljubljana is especially beautiful and interesting to me was the legend of the dragon. I really liked the castle in Bled, where Klara’s family took me. In the family of my new Slovenian friend Klara it was very very nice.

Veronica Giannelli (Italy)

Mislim, da je Slovenija zelo lepa. Všeč so mi velika polja, ki so v Sloveniji. V šoli v Moravčah je bilo zelo lepo. Res mi je bilo všeč. Posebno lepa je Ljubljana in zanimiva mi je bila legenda o zmaju. Zelo všeč mi je bil tudi Blejski grad, kjer sem bila prav tako z družino moje Slovenske prijateljice Klare. Pri njeni družini, pri kateri sem živela, mi je bilo zelo, zelo lepo.

Veronica Gianelli (Italija) and Klara Zupančič

 

alt

OLA (Aleksandra Szkup ): “W sSowenni bardzo mi sie podobały widoki w górach,szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca. Szkoła też jest fajna. Bardzo podoba mi sie to,że dzieci dostaja za darmo przekaski. Wycieczki były ciekawe i bardzo mi sie na nich podobało. Najbardziej podobała mi sie wycieczka do parku linowego.”

I like the view on slovenian mountains and the sunshine. School in moravče is very nice. In the school i like free snacks. Tours were very interesting and i liked them. The best tour was when we went to adventure park.

 

Všeč mi je razgled na slovenskih gorah in sončni zahod. Šola v Moravčah mi je zelo všeč. V šoli so mi najbolj všeč zastonj malice. Izleti so bili zelo zanimivi in so mi bili všeč. Najboljši izlet je bil v adrenalinskem parku na Vačah.

OLA (Aleksandra Szkup, Poland) & KLARA (Klara Langerholc)

 

altPina Kavka je gostila Ozlem iz Turčije. Ozlem je o SLoveniji zapisala v svojem jeziku, skupaj s Pino sta zapisali v angleščini, Pina pa se je potrudila s prevodom v slovenščino.

Slovenyaya geldigimde cok sasirdim cunku her yer yemyesildi. Okulda bircok kisiyle tanistim. Onlarla ingilizce anlasmak cok eglenceliydi. Macera parki cok eglenceliydi. Daha once buna benzer bir yere gitmemistim. Pina ile iyi anlastik. Slovenyayi cok sevdim.

When I came to Slovenia I was suprised, because everything was green. At school I met a lot of people. It was very funy because we were talking in english. In adventure park was great and fun. I have never been in that park. Pina was good and funy host. I love Slovenia.

Ko sem prišla v Slovenijo, sem bila presenečena, ker je bilo vse zeleno. V šoli sem spoznala veliko ljudi. Bilo je zelo zabavno, ker smo govorili v angleščini. V pustolovskem parku je bilo zabavno. Jaz še nikoli nisem bila v pustolovskem parku. Pina je bila dobra in zabavna gostiteljica. Rada imam Slovenijo.

Ozlem (Turky) and Pina

 

lara1lara2

A viagem foi divertida mas muito grande e cansativa. No primeiro dia a familia acolheu-nos com intusiasmo e isso deu-nos confiança. O segundo dia foi muito divertido e a Eslovénia é muito bonita. A familia que nos acolheu fez-nos sentir em casa e tratou-nos como reis. E gostei muito de estar aqui e gostava de repetir a esperiencia. Fiz muitos amigos e as pessoas na Eslovénia são muito simpáticas e divertidas. A Eslovénia é enteresante e muito bonita. Eu adorava poder ficar aqui mais tempo. As pessos são muito atensiosas. Eu sinto-me em casa porque a familia que nos acolheu trata-nos muito bem.

 

The trip was great and fun but very tiring. On the first day the family welcomed us with intusiasmo and this gave us confidence. The second day was great fun and Slovenia is very beautiful. The family that sheltered us made us feel at home and treated us like kings. I enjoyed being here and liked to say by experience. I made many friends and people in Slovenia are very nice and fun. Slovenia is enteresante and very beautiful. I loved being able to stay here any longer. The SSEP is very atensiosas. I feel at home because the family that welcomed us treats us very well.

Izlet je bil super in zabaven, vendar utrujajoč. Ob prihodu nas je družina pričakala z velikim veseljem in dobro voljo, kar nama je dalo veliko samozavesti. Drugi dan je bil zelo zabaven in Slovenija je zelo čudovita. Pri družini, ki nama je nudila zavetje, sva se počutila kot doma, z nama pa so ravnali kot s kraljema. Tukaj sva zares uživala in doživela veliko različnih stvari. Sklenila sva veliko novih prijateljstev, ljudje v Sloveniji pa so zelo prijazni in zabavni. Slovenija je zelo zanimiva in zelo čudovita. Z veseljem bi ostala tu dlje, če bi bilo možno. SSEP so bili zelo pozorni. Počutila sva se kot doma, saj je družina res lepo skrbela za naju.

Miguel and Marco (Portugalska) and Lara

Terezija LakosilBardzo mi sie podoba w Słoweni.Jest tu bardzo ładnie, oraz wszyscy lidzie sa mili.Najbardziej podobała mi sie wycieczka do adwenture park.Fajnie jest poznać słowenska kulture i tradycje, poniewaz w Polsce tego nie ma. W Słoweni jest mniej wiecej taka sama temperatura jak w Polsce, oraz mamy ten sam czas.Szkoła w Morawce jest wieksza i ładniejsza od szkoły w Tychach. Bardzo mi sie tu podoba i mam nadzieje, ze kiedys tu wroce.

I realy like Slovenia. Here in very nice, the most I liked adventure in adrenalin park Geoss.It’s nice to see Slovenien culture and traditional. The teperature is the same as in Poland.The school in bigger and more beautiful than in Tychy. I realy like here and hope I will come here agen.

Slovenija mi je zelo všeč. Tukaj je zelo lepo, najbolj mi je bila všeč avantura v adrenalinskem parku Geoss. Lepo je videti slovensko kulturo in tradicijo. Temperatura je enaka kot na Poljskem. Šola v Moravčah je večja in lepša kot šola v Tychy. Res mi je všeč tukaj in upam da bom še kdaj prišla.

Adriana (Poland) and Terezija

 

barbaraGostei muito de conhecer a Eslovenia. Moravče e muito bonito e acolhedor. A Lucija e uma rapariga muito querida e simpatica, gostei muito de a conhecer. A escola e muito grande e bonita,gostei muito da comida,a escola da Eslovenia e bastante diferente da minha escola. Gostei muito de Ljubljana, tirei uma foto com o presidente Zoran Jankovič .

I like Slovenia  very much. Moravče is very cute and welcoming. Lucija is very sweet, nice. IIm really happy I got to know her. School is very big and cute. I liked the food a lot. The slovenian school is very different from my school. I also like Ljubljana very much. I took a photo of the President of Ljubljana Zoran Jankovič.

Zelo mi je všeč Slovenija. Moravče so zelo lepe in ljudje so zelo dobrodošli (toplo sprejmejo ljudi ). Lucija je zelo prijazna in ljubka. Zelo lepo jo je bilo spoznati. Šola je zelo velika in lepa . Zelo mi je všeč hrana, ker je drugačna od moje. Zelo mi je všeč Ljubljana. Slikala sem se z županom Ljubljane Zoranom Jankovičem.

Barbara (Portugalska) and Lucija

 

Matej Kunaver

Before going to Slovenia, I was really anxious . Because the family I was going to stay with were Christians. But I loved them immediatelly after I met them. They hosted me very well.

Although the people in Slovenia were warm, the country was very cold. Everywhere was spotlessly clean and green. Houses and schools were in the middle of forests. There were no apartment buildings in the town; all were private houses. I loved their schools and my friends a lot. I have seen their castle and churhes. The adventure park was super. Although Ljubljana is a very small city, it is very beautiful. One word for my Slovenia adventure: It was great.

Berkay Deniz (Turkey) and Matej Kunaver

 

Domen KlincTim KerčMy brother and I got really excited when we learned that we were going to Slovenia. We made a lot of friends there and I stil keep in touch with some of them.

On the last day of the trip they took us to a camp. We had great fun when we were coming back in the middle of dark night. Two things attracted my attention in this country:

There wes no rubbish around, it was a very clean country and students were not wearing shoes in the school.

Birhan Biliciler (Turkey) and Domen Klinc,

Baran Biliciler and Tim Kerč

 

Tinkara UrankarNow I am going to share my thoughts and impressions about Slovenia. Slovenia is a small but a very beautiful and precious country among green fields and forests. The most remarkable feature of it is cleanliness.It is a nice country with Lake Bled, dragon statues, the rivers, the castles, its architecture and shopping centers in the capital city. In Slovenia there are lots of different teas which warms you and of course delicious cookies and pies. They have also different kinds of dishes. I love Slovenia a lot, but most of all its sophisticated and warm people.

Zdaj bom delila svoje misli in vtise o Sloveniji. Slovenija je majhna, vendar zelo lepa in dragocena država z zelenimi polji in gozdovi. Najbolj izjemna značilnost je njena čistost. V tej lepi državi so Blejsko jezero, kip zmaja, reke, gradovi, lastna arhitektura in tudi nakupovalni centri v glavnem mestu. V Sloveniji obstaja veliko različnih čajev, ki vas ogrejejo in seveda okusni piškoti in pite. Imajo tudi različne vrste jedi. Zelo rada imam Slovenijo, najbolj pa njene razgledane in tople ljudi.

Çağla Özdemir (Turkey) and Tinkara Urankar

 

Sara PačnikWhen I arrived in Slovenia I felt as if I were in Rize. Everywhere was so green that I was amazed.Then, we altogether went to the hotel where our teachers were going to stay. There we would meet our Slovenian families.There was a blond girl with glasses who was looking at me every so often. Since I did not have a photo of my new friend, I did not understand that she was my friend. After my teacher asked her, I learned that she was Sara, my new friend.

We headed towards their house with my new family. We became good friends with her; everything we liked were nearly the same. We had great time together. My best day was the day when we visited Lake Bled , a well known Slovenian lake. There was an island in the middle of the lake and we went there with a boat. We hung about the island for a while and turned back. We ate Cream cake ,which is a traditional dessert of Slovenia. It was delicious. The capital city Ljubljana was also very beautiful. There were a lot of churches and shopping centers there.

The most remarkable thing about Slovenia was its cleanliness; you could not find even one waste paper around. In addition,there were much less students in their classrooms and students were wearing slippers instead of shoes at the school.

I had a wonderful time there. Slovenia is small, but a marvelous country with its people, historical places and cleanliness.

Ko sem prispela v Slovenio, sem čutila kot da bi bila v Rizi. Povsod je bilo tako zeleno, da sem bila navdušena. Potem smo vsi skupaj odšli v hotel, kjer bi naši učitelji spali. Tam bi tudi spoznali naše slovenske družine. Tam je bilo dekle z rjavimi lasmi in očali, ki me je kdaj pa kdaj pogledala.Vendar nisem imela slike moje nove priajteljice in nisem vedela, da je to ona. Ko jo je učiteljica vprašala,s em vedela da je to Sara, moja nova prijateljica.

Peljali smo se proti domu te družine. Postali sva dobri prijateljici; vse kar nama je bilo všeč, je bilo skoraj isto. Skupaj sva se imeli čudovito. Najboljši dan mi je bil, ko smo obiskali Bled, znano Slovensko jezero. Tam je bil otok sredi jezera, kamor smo odšli z čolnom. Nekaj časa smo ostali na otoku, nato smo se spet peljali nazaj s čolnom. Jedli smo kremšnito, ki je značilna sladica Slovenije. Bila je odlična. Glavno mesto Ljubljana je bilo tudi čudovito. Tam je bilo veliko cerkev in nakupovalnih središč.Najbolj nepozabna stvar je bila Slovenija s svojo čistočo. Nisi mogel najti niti enega odpadnega papirja tam. Poleg tega je bilo veliko manj učencev v razredih in učenci so v šoli nosili copate namesto čevljev.

Imela sem se čudovito. Slovenija je majhna, a čudovita država s svojimi ljudmi, z zgodovinskimi kraji in svojo čistočo.

Neslin Dilay Dinç (Turkey) and Sara Pačnik

 

Anja Klemenc 2I loved being in Slovenia, it was a unique experience.

The people were very friendly and speak English very well.

Slovenia and Ljubljana were beautiful and the views were magnificent.

Eu adorei estar na Eslovénia, foi uma experiencia única.

As pessoas eram muito simpáticas e falavam muito bem inglês.

Eslovénia e Liubliana eram lindíssimas e as paisagens eram magníficas.

Obisk Slovenije je bila zanimiva izkušnja v kateri sem zelo uživala. Ljudje so bili zelo prijazni in odlično govorili angleščino. Slovenija in Ljubljana sta čudoviti ter razgledi veličastni.

Sara Costa (Portugal) in Anja Klemenc

(Skupno 45 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost