andromedaVesolja je za eno mojo dlan

Si že kdaj pomislil, del česa si? Devetošolcem se je 5. oktobra razgrnila podoba vesolja na astronomskem večeru.

Petega oktobra smo imeli učenci 9. razreda OŠ Jurija Vege Moravče astronomski večer. Zbrali smo se ob 16.20 pred šolo. Najprej smo skozi teleskop gledali sonce. Videti je bilo kot velika, rdeča, ognjena krogla, iz katere bruha ogenj. Nato smo v učilnici za fiziko izdelovali rakete. Izdelali smo jih iz odpadnega materiala: malo plastelina, dve plastenki, lepilni trak in lepenka. Raketa je bila na red za izstrelitev na šolsko igrišče. Težko je verjeti, kako daleč poleti preprosto in hitro izdelana raketa. Za tem smo si ogledali planetarij. To je velik šotor v obliki igluja, v nebu katerega so bile ponazorjene vse zvezde in planeti. V vesolju je neskončno veliko nebesnih teles. Ogledali smo si tudi film, ki je prikazoval življenje na vesoljski postaji in življenje v breztežnostnem prostoru. Predstavljeni so bili vsi planeti. Ko se je stemnilo, smo se s teleskopi odpravili na travnik opazovat Saturn in Luno. Saturn je planet pravilne okrogle oblike, svetlo rumene barve in z oranžnimi lisami. Sprva smo ob njem videli tri njegove lune, nato pa se je izza planeta prikazala še četrta. Luna je bila vidna le polovično; siv polkrog, v katerem so bili natančno vidni kraterji. Nekateri večji, drugi manjši, bilo pa jih je zares veliko. To, da se en krater imenuje po Juriju Vegi, pa tako vemo že vsi vegovci, kaj ne?

Radovedni vtipkajte v brskalnik vesolje.net, kjer boste našli pravo zakladnico znanja.

Lana

Vir: http://forum.vesolje.net/gallery/image_page.php?image_id=980