Letošnji 7. april je še zlasti poseben, saj SZO obeležuje svojo 75. obletnico in, s sloganom »Zdravje za vse«, začenja enoletno kampanjo, v kateri bodo moči združile države članice, partnerske organizacije in javnost.

Leta 1948 so se države sveta združile in ustanovile SZO, da bi spodbujale zdravje, ohranjale svet varen in ščitile ranljive – na način, da bi lahko vsi in povsod dosegli najvišjo raven zdravja in dobrega počutja za zadovoljno življenje v mirnem, uspešnem in trajnostnem svetu.

Za SZO je univerzalno zdravstveno zavarovanje tisto, ki zagotavlja finančno zaščito in dostop do kakovostnih osnovnih storitev, dviguje ljudi iz revščine, spodbuja blaginjo družin in skupnosti, ščiti pred krizami javnega zdravja in nas usmerja k zdravju za vse.

Ob 75. obletnici SZO se svet ponovno sooča z zdravstveno, gospodarsko, energetsko, prehransko in podnebno krizo. Te krize povzročajo negotovost v državah, institucijah in pri posameznikih. Obletnica tako prinaša trenutek, ko se lahko ustavimo, se ozremo na pretekle uspehe na področju javnega zdravja in se skupaj z znanostjo, rešitvami in solidarnostjo lotimo prihodnjih izzivov.

Da bi zdravje za vse postalo resničnost, potrebujemo: posameznike in skupnosti, ki imajo dostop do kakovostnih zdravstvenih storitev, da lahko poskrbijo za svoje zdravje in zdravje svojih družin; usposobljene zdravstvene delavce, ki zagotavljajo kakovostno, na ljudi osredotočeno oskrbo; in oblikovalce politik, ki so zavezani vlaganju v univerzalno zdravstveno varstvo.

»Zdrava življenjska okolja lahko spremenijo življenja ljudi.«

Program SZO »Zdrava mesta« ustvarja priložnosti za bolj zdrava, močnejša in pravičnejša mesta oz. življenjska okolja. V evropsko mrežo zdravih mest je vključenih več kot 1300 občin, kar predstavlja 165 milijonov ljudi. Slovenija je v program vključena že več kot tri desetletja. V slovensko mrežo Zdravih mest je trenutno vključenih 51 občin.

Ena temeljnih nalog slovenske mreže Zdravih mest je zagotavljanje izvajanja zdravstvene in okoljevarstvene politike. Pomembno načelo je krepitev medsektorskega sodelovanja in prenosa znanj ter izkušenj. Za zmanjševanje zdravstvenih tveganj in krepitve kakovosti življenja so na voljo različni ukrepi. Pri tem ima veliko vlogo zaveza občin članic, da z medsektorskim sodelovanjem poleg zdravstvene uveljavlja tudi okoljevarstveno politiko v korist svojih občank in občanov.

Zaveza županov s Kébenhavenskim konsenzom (2018) imenovanim “Zdrava in srečnejša mesta za vse” narekuje, da se občine članice pri izvajanju svojih aktivnostih navezujejo na 6. področij:

1. Vlaganje v ljudi
  2. Načrtovanje naselij za zdravje in skrb za okolje
  3. Več partnerstva za zdravje in blagostanje
  4. Dvig blaginje za vse občane
  5. Promocija miru
  6. Zaščita planeta

Vabimo vas, da skupaj obeležimo letošnji svetovni dan zdravja in z osvetlitvijo pomembnih kulturnih, zgodovinskih, zdravstvenih in drugih ustanov po Sloveniji, v značilno modri barvi Svetovne zdravstvene organizacije, pokažemo našo skupno zavezo k zagotavljanju zdravja za vse.