Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije je 19. januarja 2023, na svoji spletni strani objavil javni razpis za pridobitev štipendije za deficitarne poklice za šolsko leto 2023/2024.

Štipendije so namenjene spodbujanju mladih za vpis v izobraževalne programe za poklice, za katere na trgu dela ni dovolj kadra glede na potrebe delodajalcev.

Vlogo bodo bodoči dijaki lahko oddali od 19. 6. 2023 do vključno 22. 9. 2023. Dodeljenih bo do 1000 štipendij, mesečna višina štipendije znaša 107,42 evrov. Štipendijo za deficitarne poklice lahko dijaki prejemajo hkrati z državno štipendijo.

Štipendijo za deficitarne poklice bodo v šolskem letu 2023/2024 lahko pridobili dijaki, ki bodo prvič obiskovali 1. letnik in se bodo izobraževali za naslednje poklice ter pridobili višjo izobrazbo od že pridobljene:

• kamnosek,
  • izdelovalec/izdelovalka kovinskih konstrukcij,
  • inštalater/inštalaterka strojnih inštalacij,
  • oblikovalec kovin orodjar/orodjarka,
  • avtokaroserist/avtokaroseristka,
  • pek/pekarka,
  • slaščičar/slaščičarka,
  • mesar/mesarka,
  • tapetnik/tapetničarka,
  • mizar/mizarka,
  • zidar/zidarka,
  • tesar/tesarka,
  • klepar-krovec/kleparka-krovka,
  • izvajalec/izvajalka suhomontažne gradnje,
  • slikopleskar-črkoslikar/slikopleskarka-črkoslikarka,
  • pečar– polagalec keramičnih oblog/pečarka-polagalka keramičnih oblog,
  • gozdar/gozdarka,
  • gastronomske in hotelske storitve
  • dimnikar/dimnikarka,
  • steklar/steklarka,
  • tehnik/tehnica steklarstva.

Več informacij dobite tukaj

Informacijo pripravila mag. Nika Cerar, univ. dipl. psih.