rabbit-19 zastava eu cow23

Naša osnovna šola sodeluje v »Šolski shemi Evropske unije« s finančno podporo Evropske unije

Šolska shema je nov ukrep evropske unije, ki združuje v preteklosti ločeni shemi – Shemo šolskega sadja in zelenjave ter Shemo šolskega mleka (v obe shemi je bila naša šola vključena od samega začetka v letu 2010).

Šolska shema se izvaja pod okriljem Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter pomaga pri uresničevanju skupne kmetijske politike v Evropski uniji.

Naša šola učencem enkrat tedensko brezplačno razdeli sveže sadje ali zelenjavo ter enkrat tedensko sveže mleko ali navadni jogurt.

Odločili smo se, da omenjena živila učencem razdelimo zjutraj pred poukom, saj ugotavljamo, da le manjši delež naših učencev pred prihodom v šolo zajtrkuje. S tem učence ozaveščamo o pomenu zajtrka  kot enega najpomembnejših dnevnih obrokov.

Hkrati se trudimo, da učencem ponujamo čim več lokalno pridelanih živil. Le ta imajo znatno večjo hranilno vrednost, izrazito polnejši okus ter manjši negativni vpliv na okolje. Z veseljem pa s tem prispevamo tudi k razvoju lokalne skupnosti.

Seznam živil, ki jih lahko razdeljujemo učencem:

SADJE ZELENJAVA MLEKO MLEČNI IZDELKI
lešniki paradižnik sveže mleko navadni jogurt
orehi zelje kislo mleko
sveže fige ohrovt kefir
mandarine koleraba pinjenec
grozdje cvetača skuta
melone brokoli
lubenice solata
jabolka radič
hruške korenje
sveže marelice rdeča redkvica
češnje peteršilj, zelena, rdeča pesa, repa, redkev
višnje kumare
breskve koromač
nektarine šparglji
slive paprika
kaki bučke
kivi motovilec
jagode rukola
maline regrat
borovnice
ribez
suha jabolka, hruške, slive, kaki, češnje

Cilji, ki jih z ukrepom uresničujemo:
– učenci se postopno navajajo na čim bolj zdravo prehranjevanje,

– učenci ozaveščajo pomen uživanja sadja in zelenjave,

– učenci se navajajo na uživanje raznovrstnega sadja in zelenjave

– učenci ozaveščajo pomen zajtrka,

– učenci spoznajo pomen raznovrstne prehrane in razvijajo družabnost povezano s prehranjevanjem,

– učenci spoznajo pomen pravilne, varne in varovalne prehrane ter vpliv prehrambenih navad na zdravje,

– učenci spoznajo, da je zdrava prehrana eden izmed pogojev dobrega psihičnega in fizičnega počutja človeka.

– Z razdeljevanjem sadja in zelenjave poskušamo spodbuditi učence k večjemu uživanju svežega sadja in zelenjave.

Koordinatorica projekta

Sonja Jančar Žvanut