KDO: Bernarda Mal

KAJ: Alenka Rebula: Globine, ki so nas rodile

PREIZKUŠENOST: DOBRO DELNO NEPREIZKUŠENO

KRATEK OPIS (OBJEKTIVEN, PO KORAKIH)
Knjiga obsega 303 strani in je razdeljena v dve obsežni poglavji. Starši in otrokov klic po življenju ter Obdobja razvoja pri predšolskem otroku. Avtorica se v besedilu izrecno zavzema za notrenje samoprečiščevanje vzgojiteljev, v prvi vrsti staršev. Na osnovi samoočiščenja razmišlja o postopkih za ravnanje z otroki, pravi, da nas otroci vabijo v prerojenje. Knjiga opisuje pot za naravno dozorevanje otrok, toda to moramo najprej razumeti starši in vzgojitelji vseh stopenj.
Knjigo v nekaterih šolah za starše uporabljajo kot izhodiščno strokovno branje.
Za okus in lažjo odločitev za branje navajam citat iz knjige (294, 2. odstavek)
Še vedno smo predvsem civilizacija, ki malikuje svojo nemoč in obenem skuša pregnati obup, ki ga rojeva ta položaj. Sodobni bogovi razvrata niso nič drugačni od starih bogov krivde, saj eni in drugi zapuščajo otroka v človeku. Poznamo samo dva izhoda, ki preženeta vse bolečine, in to sta omama in smrt. Poznamo nesrečo in beg iz nje, ne poznamo pa drznosti sreče. Kakor da tretje poti ne bi bilo!

REFLEKSIJA

Knjigo sem brala dolgo, po poglavjih. Ob njej sem spoznavala globine, ki so rodile
mene, globine, ki so rodile moje otroke in prepoznavam kakšno globino, ki je rodila
naše učence. Lažje razumem to, kar imenujemo človek, neznosen preplet razuma
in čustev, zavednega in nezavednega, slednjega je več in deluje v globinah, brez
naše volje. Ko se zavemo dejstev navedenih v knjigi, celo za silo razumevamo svoje
življenje, svoje ravnanje in slednjega znamo za silo uravnavati.

Noro priporočam v branje, najprej zaradi osebne nato še profesionalne rasti
posameznika.

MNENJA DRUGIH