Štipendije za deficitarne poklice so namenjene dijakom, ki se izobražujejo za poklice, za katere na trgu dela ni dovolj kadra glede na potrebe delodajalcev. Vlogo je možno oddati od 15. 6. 2019 do 20. 9. 2019.

Pogoji za pridobitev štipendije: Vlagatelj mora biti prvič vpisan v 1. letnik enega od izobraževalnih programov ter izpolnjevati druge razpisne pogoje.

Višina štipendije: mesečno 100,00 EUR.

Izplačilo štipendij: do 15. dne v mesecu za pretekli mesec

Priloge k podpisani vlogi:

• v celoti izpolnjen in podpisan obrazec Vloga za dodelitev štipendije za deficitarne poklice v šolskem letu 2019/2020 in
  • fotokopija spričevala zaključnega razreda šolskega leta 2018/2019; če vlagatelj v šolskem letu 2018/2019 ni zaključil predhodnega izobraževanja, mora priložiti fotokopijo spričevala zadnjega zaključnega razreda, ki ga je opravil v preteklih letih, in ustrezno potrdilo o statusu po 12. členu ZŠtip-1, če vlagatelj ni državljan RS (npr. kopija dovoljenja za prebivanje »rezidenta za daljši čas«).

Način oddaje vlog: Vloga se vloži na naslov Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije, Dunajska 20, 1000 Ljubljana, s pripisom: »za 273. JR ŠDP« od 15. 6. 2019 do vključno 20. 9. 2019.

Letošnji nabor deficitarnih poklicev:

•  kamnosek
  • mehatronik operater
  • izdelovalec/izdelovalka kovinskih konstrukcij
  • inštalater/inštalaterka strojnih inštalacij
  • oblikovalec kovin orodjar/orodjarka
  • elektrikar/elektrikarka
  • avtokaroserist/avtokaroseristka
  • pek/pekarka
  • slaščičar/slaščičarka
  • mesar/mesarka
  • tapetnik/tapetničarka
  • mizar/mizarka
  • zidar/zidarka
  • tesar/tesarka
  • klepar-krovec/kleparka-krovka
  • izvajalec/izvajalka suhomontažne gradnje
  • slikopleskar-črkoslikar/slikopleskarka-črkoslikarka
  • pečar– polagalec keramičnih oblog / pečarka-polagalka keramičnih oblog
  • gozdar/gozdarka
  • dimnikar/dimnikarka
  • steklar/steklarka

Pomembne informacije:

• prejemanje štipendije za deficitarne poklice ne vpliva na višino otroškega dodatka;
  • ravno tako ne vpliva na višino plačila dohodnine;
  • dijak lahko istočasno prejema državno štipendijo in štipendijo za deficitarne poklice;
  • v primeru, da dijak ponavlja isti letnik oz. ne izpolnjuje pogojev za napredovanje v višji letnik, lahko štipendijsko razmerje miruje, vendar ne več kot eno leto;
  • v zaključnem letniku izobraževanja je zadnje izplačilo štipendije za mesec junij.

Informacijo pripravila mag. Nika Cerar, univ. dipl. psih.