20. november je Svetovni dan otrok. Leta 1959 so Združeni narodi sprejeli Deklaracijo o otrokovih pravicah. Leta 1989 je bila sprejeta Konvencija o otrokovih pravicah. Na svetovni dan otrok se praznuje rojstni dan Konvencije o otrokovih pravicah –dokument za otroke, zaradi katerega danes milijoni otrok živi bolje. Ta dan je opomnik za vse. Opominja nas na pomembnost ustvarjanja dialogov, znotraj katerih lahko gradimo boljši svet za otroke.

UNICEF-ov svetovni dan otrok je priložnost:

• da je glas otrok slišan in upoštevan na najrazličnejših področjih;
  • da otroci povedo, v kakšnem svetu si želijo odraščati in opozorijo na to, da vsi otroci še vedno nimajo enakih možnosti;
  • da otroci in odrasli združimo moči za vse otroke sveta.

Praznovanje svetovnega dneva otrok v znamenju UNICEF-ove modre barve in pod sloganom #zavsakegaotroka poteka povsod po svetu. Posamezniki lahko podporo otrokom izrazijo z modro obarvano profilno fotografijo na družbenih omrežjih, objavami fotografij iz otroštva, modrimi oblačili in dodatki. Podjetja lahko svoje logotipe, spletne strani, profile na družbenih omrežjih, izložbe ali prostore v znak podpore otrokom obarvajo v modro.

V Sloveniji je tudi letos v ospredju duševno zdravje otrok in mladih, zato so pomemb ni pogovori o počutju in čustvih.

Z otroki se lahko igrate tudi igrico o čustvih na povezavi https://kako.se/pocutis

informacijo pripravila mag. Nika Cerar, univ. dipl. psih.