Matej Žist, učitelj slovenščine. A samo to?

Dragi bralci in bralke! Prejšnji mesec smo vam predstavili učiteljico Inge, tokrat pa vam predstavljamo učitelja Mateja Žista. Stavim, da pol stvari o njem še niste vedeli, zato si le urno preberite intervju.

Učitelj Matej je učitelj slovenščine ter DDE. Je tudi razrednik 6. a razreda, za katerega meni, da je super razred in se z njimi dobro razume. Je vesela in nasmejana oseba, ki dobro sodeluje z učenci. Da bi ga bolje spoznali, smo se z njim pogovarjali v intervjuju, seveda z razlogom. Izvedeli smo, da je njegova najljubša barva modra, njegova najljubša žival pa je ptica ujeda. Če želiš izvedeti še kaj, si preberi naslednjih nekaj vprašanj in odgovorov.

1. Zakaj ste postali učitelj slovenščine?

Slovenščina se mi je zdela odprto polje. Nudi pot do visoke splošne razgledanosti. V sorodstu imam cel kup učiteljev, kar je tudi prispevalo k moji odločitvi.

2. Katere službe ste opravljali pred tem?

Pred tem sem opravljal različne službe. Delal sem v osnovnih šolah, na srednjih šolah, poučeval pa sem tudi odrasle ter tujce. Bil sem tudi urednik mladinske revije. Nekaj časa sem delal celo na radiu.

3. Ali se lahko pri kateri uri (med poukom) sprostite in s učenci sodelujete kot bi bili enden izmed njih?

Ja, a to je v veliki meri odvisno od učencev.

4. Na katerih šolah ste se šolali?

Na OŠ Milana Šuštaršiča, na Srednjo vzgojiteljsko gimnazijo v Ljubljani ter na Filozofsko fakulteto.

5. Kakšen je bil vaš prvi dan na naši šoli?

Bil sem previden, spoznaval sem učitelje in učence. Začetek je bil kar naporen.

6. Koliko časa že poučujete na naši šoli?

Približno 3 leta.

7. Kaj počnete v prostem času?

Plavam, kolesarim, kuham, perem, gledam televizijo, grem na morje ali v hribe. Rad obiščem tudi tuje kraje v naših sosednjih državah.

8. Katera je vaša največja želja?

Moja največja želja je, da bi si uredil tudi družinsko življenje, sicer pa želja nikoli ne zmanjka.

9. Kateri je bil vaš najljubši predmet, ko ste hodili v šolo? Zakaj?

Moj najljubši predmet je bil zemljepis (geografija). Snov se mi je zdela zelo zanimiva. Pametno je vedeti, kje je kakšna država in vedeti vsaj malo o njej.

10. Pred kratkim je bilo Cankarjevo tekmovanje. Ste ponosni na učence, ki so dosegli dobre rezultate? Kaj njihov uspeh pomeni vam?

Ponosen sem na vse, ki so se udeležili tekmovanja. Njihov uspeh mi pove, da so ljudje, ki radi berejo, so razgledani ter znajo razmišljati. Največ mi pomeni zadovoljstvo njih samih.

11. Ali vam je služba v Moravčah všeč? Zakaj?

Ja, služba tukaj mi je všeč. Všeč mi je okolje, ki je zelo zeleno, ljudje pa so moralni ter pristni. Dobro se razumem s sodelavci, učenci pa so ‘kul’.

12. Ali bi svoj poklic priporočili učencem? Zakaj ?

Poklic učitelja slovenščine bi priporočil tistim, ki imajo sposobnost organiziranja, ter tistim, ki so se radi igrali učitelje kot majhni in jim je bilo to všeč. A vsak človek mora najti področja, ki so mu všeč ter tista, kjer v njih najdejo sebe. Odsvetujem gledanje na denar in čas. Najbolje je slediti interesom.

13. Ste učitelj slovenščine. Ali radi berete? Kaj berete?

Berem različne knjige – največ strokovno in polstrokovno gradivo, pa tudi znanstveno fantastične knjige. Leposlovje berem bolj med poletjem, ko imam več časa.

14. Izbirate med branjem knjige in gledanjem filma. Za kaj se odločite?

Od branja knjig sicer dobiš več znanja in vtisov kot od gledanja filmov, a pogosto rajši izberem film, ker ga lažje sprejemaš. Za knjigo moraš biti spočit, film pa lahko gledaš tudi , kadar si utrujen.

15. Ali radi poslušate glasbo? Kakšno?

Ja. Poslušam italijansko glasbo, pop pa tudi druge zvrsti.

16. Ali radi pojete?

Ja

17. Bi bralcem zaupali eno stvar, ki jo o vas ne ve še nihče?

(po nekaj minutah premišljevanja) Imam celoletno karto za obisk živalskega vrta.

18. Kakšno mnenje imate o ljudeh današnjega časa?

– Dandanes je preveč egoistov in brezbrižnežev, čeprav so številni ljudje zelo v redu.

Vsekakor je učitelj Matej ena izmed številnih ljudi, ki so zelo v redu.

Če želite izvedeti, o katerem učitelju bo govora v naslednji številki, nas še naprej pridno prebirajte.

Anja in Sara v pogovoru z učiteljem Matejem Žistom

zist1

Že od malega sem ljubil življenje …

zist2

od velikega pa slovenščino, zato me pot na Trubarjevino vedno prevzame.

fotografiji iz učiteljevega arhiva